Teams listed in order of bracket finish.
Boys 1A-2A
- Rock Falls
- Chillicothe IVC
- El Paso-Gridley
- Minonk Fieldcrest
- Quincy Notre Dame
- Bloomington Central Catholic
- Chicago Providence St. Mel
- Stanford Olympia
- St. Joseph-Ogden
- Downs Tri-Valley
- Rochester
- Peoria Christian
- Macon-Meridian
- Taylor Ridge Rockridge
- Hartsburg-Emden
- Cissna Park CPCI
Boys 3A-4A
- Peoria Notre Dame
- Lombard Glenbard East
- Rock Island
- Rockton-Hononegah
- Mahomet-Seymour
- Lake Forest
- Culver (IN) Military Academy
- Chicago North Lawndale
- Champaign Centennial
- Normal Community
- Springfield
- North Chicago
- Grayslake Central
- Normal U-High
- South Holland Thornwood
- Sterling
Girls 1A-2A
- Bloomington Central Catholic
- Pana
- Kankakee Bishop McNamara
- Annawan
- Sterling Newman
- Rock Island Alleman
- Camp Point Central/Augusta SE
- Tolono Unity
- Williamsville
- Champaign St. Thomas More
- Peoria Christian
- St. Joseph-Ogden
- Rochester
- Brimfield
- Downs Tri-Valley
- Stanford Olympia
Girls 3A-4A
- Springfield
- Springfield Sacred Heart-Griffin
- Champaign Centennial
- Park Ridge Maine South
- Peoria Richwoods
- Peoria Notre Dame
- Morton
- Normal U-High
- Rock Island
- Sterling
- Normal West
- Belvidere North
- Bloomington
- Metamora
- Normal Community
- Chicago John Hope
All-Tournament Teams:
Boys 1A-2A
- Alex Fitch, Quincy Notre Dame
- Codey Funk, El Paso-Gridley
- Trent Hartzler, Minonk Fieldcrest
- Hayden Hoerdemann, Bloomington Central Catholic
- Jake Junis, Rock Falls
- Alex Koch, Chillicothe IVC
Boys 3A-4A
- Max Bielfeldt, Peoria Notre Dame
- Reid Farchmin, Mahomet-Seymour
- Carlos Hendrix, Rockton-Hononegah
- Johnny Hill, Lombard Glenbard East
- Josh Piper, Champaign Centennial
- Chasson Randle, Rock Island
Girls 1A-2A
- Allison Allen, Pana
- Allie Norton, Bloomington Central Catholic
- Jess Reinhart, Bloomington Central Catholic
- Allie Schoonover, Pana
- Erika Tatum, Kankakee Bishop McNamara
- Celina VanHyfte, Annawan
Girls 3A-4A
- Morgan Brinker, Springfield Sacred Heart-Griffin
- Ally Friday, Metamora
- Kristen Itschner, Peoria Notre Dame
- Michelle Maher, Park Ridge Maine South
- Zahna Medley, Springfield
- Mariah Smith, Peoria Richwoods