Teams listed in order of bracket finish.
Boys Class A
- Bloomington Central Catholic
- Macon-Meridian
- St. Joseph-Ogden
- Downs Tri-Valley
- Addison Driscoll
- Hartsburg-Emden
- Peoria Christian
- Stanford Olympia
- CPCI
- Chillicothe IVC
- Rochester
- Taylor Ridge Rockridge
- Kankakee Bishop McNamara
- Lagrange (OH) Keystone
- El Paso-Gridley
- Sherrard
Boys Class AA
- South Holland Thornwood
- Chicago De La Salle
- Urbana
- Peoria Notre Dame
- Rock Island
- Quincy Notre Dame
- Rock Island Alleman
- Normal U-High
- Mt. Zion
- Springfield
- Rockton-Hononegah
- Galesburg
- Normal Community
- Sterling
- Grayslake
- Tinley Park Andrew
Girls Class A
- Olney East Richland
- St. Joseph-Ogden
- Rochester
- Metropolis Massac County
- Rock Island Alleman
- Tolono Unity
- Camp Point Central/Augusta SE
- Taylor Ridge Rockridge
- Sterling Newman
- Normal U-High
- Bloomington Central Catholic
- CPCI
- Kankakee Bishop McNamara
- Monmouth-Roseville
- Orion
- Stanford Olympia
Girls Class AA
- Bolingbrook
- Morton
- Mesa (AZ) Red Mountain
- Galesburg
- Naperville Neuqua Valley
- Rock Island
- Chicago John Hope
- Bloomington
- Peoria Richwoods
- Joliet Township
- Tinley Park Andrew
- Peoria Notre Dame
- Normal Community
- Urbana
- St. Charles (MO)
- Normal West
All-Tournament Teams
Boys Class A
- Brandon Dunson, Bloomington Central Catholic
- Dakota Getz, Macon Meridian
- Jake Lindfors, Addison-Driscoll
- Nick Michael, St. Joseph-Ogden
- Tom Norton, Bloomington Central Catholic
- Travis Rosenkranz, Macon Meridian
- Colt Stroud, Stanford Olympia
Boys Class AA
- Trey Blue, South Holland Thornwood
- Elliott Brown, Chicago De La Salle
- Ryne Brownfield, Urbana
- Josh Edmonds, Peoria Notre Dame
- Reggie Hamilton, South Holland Thornwood
- Jeremy Leonard, Chicago De La Salle
Girls Class A
- Jasmine Davis, Metropolis Massac County
- Jillian Ginder, Olney East Richland
- Brittany Johnson, Olney East Richland
- Julia Robert, Rochester
- Ashley Runck, St. Joseph-Ogden
- Ali Schwagmeyer, Camp Point Central/Augusta SE
Girls Class AA
- Mauvolyene Adams, Bolingbrook
- Ashley Brown, Chicago John Hope
- Kayla Pedersen, Mesa (AZ) Red Mountain
- Tracy Pontius, Morton
- Brittany Thomas, Bolingbrook
- Samantha Woods, Bolingbrook