Teams listed in order of bracket finish.
Boys Grand Championship
- South Holland Thornwood
- Rock Falls
- Chicago Marshall
- Normal U-High
Boys Class A
- Rock Falls
- Normal U-High
- Quincy Notre Dame (T-3rd)
- Rock Island Alleman (T-3rd)
- Downs Tri-Valley (T-5th)
- Tolono Unity (T-5th)
- El Paso (T-7th)
- Sherrard (T-7th)
- Chillicothe IVC (T-9th)
- Dunlap (T-9th)
- Mt. Pulaski (T-11th)
- Princeton (T-11th)
- Kewanee (T-13th)
- Stanford Olympia (T-13th)
- Argenta-Oreana (T-15th)
- Bloomington Central Catholic (T-15th)
Boys Class AA
- South Holland Thornwood
- Chicago Marshall
- Lincoln (T-3rd)
- Rockford Boylan (T-3rd)
- Galesburg (T-5th)
- Peoria Notre Dame (T-5th)
- Washington (D.C.) Calvin Coolidge (T-7th)
- Springfield Southeast (T-7th)
- Normal Community (T-9th)
- Rantoul (T-9th)
- Chicago St. Rita (T-11th)
- Jacksonville (T-11th)
- Buffalo Grove (T-13th)
- LaSalle-Peru (T-13th)
- East Peoria (T-15th)
- Tinley Park Andrew (T-15th)
Girls Grand Championship
- Rock Island Alleman
- Urbana
- Rochester
- Galesburg
Girls Class A
- Rock Island Alleman
- Rochester
- Mendota (T-3rd)
- Normal U-High (T-3rd)
- Monmouth (T-5th)
- Quincy Notre Dame (T-5th)
- Seneca (T-7th)
- Tolono Unity (T-7th)
- Bloomington Central Catholic (T-9th)
- CPCI (T-9th)
- Camp Pt. Central (T-11th)
- Maroa-Forsyth (T-11th)
- Colfax Ridgeview (T-13th)
- El Paso (T-13th)
- Downs Tri-Valley (T-15th)
- Paxton-Buckley-Loda (T-15th)
Girls Class AA
- Urbana
- Galesburg
- Chicago Washington (T-3rd)
- Geneseo (T-3rd)
- Bartonville Limestone (T-5th)
- Chatham Glenwood (T-5th)
- Stanford Olympia (T-7th)
- Tinley Park Andrew (T-7th)
- Normal West (T-9th)
- Quincy (T-9th)
- East Peoria (T-11th)
- Normal Community (T-11th)
- Rantoul (T-13th)
- Taylorville (T-13th)
- Lincoln (T-15th)
- Washington (T-15th)
All-Tournament teams
Boys Class A
- Jorge Acosta, Rock Falls
- Bryan Boerjan, Rock Falls
- Patrick Cook, Quincy Notre Dame
- Dan Hubbard, Normal U-High
- Tyler Ryan, Rock Island Alleman
- Matt Salisbury, Kewanee
Boys Class AA
- Gregg Alexander, Lincoln
- Justin Bowen, Chicago Marshall
- Melvin Buckley, South Holland Thornwood
- Eddy Curry, South Holland Thornwood
- Brian Randle, Peoria Notre Dame
- Kelly Whitney, Chicago Marshall
Girls Class A
- Carrie Althoff, Rochester
- Shelly Farnsworth, Normal U-High
- Sammi Kromm, Mendota
- Lindsey McCool, Maroa-Forsyth
- Megan McCracken, Rock Island Alleman
- April Seggebruch, CPCI
Girls Class AA
- LaToya Bond, Urbana
- Mandy Garner, Normal West
- Sarah Pacheco, Galesburg
- Sophie Tirtiaux, Urbana
- Angelina Williams, Chicago Washington
- Amber Wisdom, Geneseo Darnell